Co si o studijních pobytech v zahraničí myslí akademičtí a vědečtí pracovníci ISS?
PhDr. Dino Numerato, PhD.
akademický pracovník, KS
„Studijní pobyt v zahraničí jednoznačně doporučuji, protože nabízí jedinečnou studijní a osobní zkušenost. Každý sociolog by se měl alespoň na čas stát cizincem. A to nejen při rekreačním pobytu v horách, u moře nebo při cestě za památkami. Erasmus k tomu nabízí výbornou příležitost.“
Mgr. Martin Nekola, PhD.
akademický pracovník, KVSP
„Naprosto souhlasím s ostatními kolegy, kteří upozorňují na různé přínosy studijních pobytů v zahraničí pro samotné studenty. Jako vedoucí katedry chci vyzdvihnout také přínosy pro širší akademickou obec a pěstované obory. Naši studenti vracející se z Erasmu (stejně jako zahraniční studenti přijíždějící k nám) si s sebou přinášejí přímou zkušenost s jinými styly výuky, odlišným přístupem ke studentům a často také jinou perspektivou na obsah studia. Tím nás nutí reflektovat naše zažité způsoby práce a zavádět inovace, které přispívají ke kvalitě výuky. Zapojení do programu Erasmus tak přesahuje pouze přínos pro vyjíždějící studenty a prospívá celému institutu. Pomozte nám zlepšovat ISS!“
Ing. Zuzana Kotherová, Ph.D.
akademická pracovnice, KVSP
„Během studia jsem strávila více než tři roky ve Francii a změnilo mi to život. Krásně změnilo. Pobyt v zahraničí jednoznačně doporučuji a přeji každému z vás, kdo o něm přemýšlíte. Naučíte se hodně o sobě samém, o nás jako o národu, o způsobu přemýšlení a výuky jinde, o cizí zemi a kultuře a když to vyjde, získáte lásku k jiné zemi na celý život a nic už nebude stejné. Vzpomínám dodnes, často a vždy s úsměvem na rtech a to i s vědomím toho, že některé okamžiky byly těžké. Užijte si to! “
Mgr. Ema Hrešanová, Ph.D.
akademická pracovnice, KS
„Pobyt na Erasmu v Anglii pro mě byl skutečně hodně obohacující. Mám ráda dobrodružství a vzrušení, které člověk cítí při prožívání každodennosti v jiné zemi, jiném světě. To mě strašně baví. Řekla jsem si, že to chci zažít ještě jednou, tak jsem vyrazila na konci doktorátu na stáž do USA v rámci Fulbrightova stipendia. A co mi pobyt na University of North Carolina přinesl? Asi úplně všechno... Myslím, že to byl nejdůležitější rok v mém životě. Po osobní i pracovní a profesní stránce.“
doc. Mgr. Martin Hájek, Ph.D.
akademický pracovník a zástupce vedoucího KS
„Minulý rok jsem se vrátil z pětiměsíčního pobytu na Macquarie University v Sydney - máme s ní meziuniverzitní smlouvu - a bylo to prostě úžasné! Zažil jsem vskutku globalizované prostředí prestižní univerzity a také zjistil, že Karlova Univerzita má stále renomé. Poznal jsem "the australian way of life". Svět viděný z Austrálie vypadá docela jinak, než když vylezete na Říp. A ten pohled odjinud už vám nikdo nevezme.“
prof. PhDr. Arnošt Veselý, Ph.D.
pracovník KVSP, vedoucí CESES FSV UK
„Studenti někdy hořekují nad tím, že na vysoké škole mají moc teorie a málo praxe. Chtěli by mít více praktických zkušeností a více "růst". Praxe a stáže v rámci studia jsou fajn a snažíme se je podporovat. Nic ale člověku nedá tolik jako pár měsíců v zahraničí. Není to jenom konfrontace s odlišným prostředím, ale také fakt, že mnoho studentů se vlastně poprvé v životě "postaví na vlastní nohy". Často pozoruji, že mnozí studenti během jediného semestru "dozrají" a vyspějí tak, jak by se jim to, kdyby zůstali doma, nikdy nepodařilo.“
Mgr. Eva Hejzlarová, Ph.D.
akademická pracovnice, KVSP
„Ve švédském Göteborgu jsem strávila poslední semestr svého magisterského studia. Sečteno podtrženo, můj švédský půlrok byl jedním z nejintenzivnějších v mém životě - nejcennější bylo poznávání nové země, zážitek úplně volného času a "chudé studentky z východu" a napsání diplomky. Semestr nebo dva v zahraničí bych ze srdce přála každému studentovi či studentce ISS!.“
Mgr. Karel Čada, Ph.D.
vědecký pracvoník, KS
„Neznám asi nikoho, pro koho by pobyt na Erasmu nebyl důležitou součástí osobní biografie. Vytržení ze známého prostředí dává odvahu ke zkoušení nových věcí, přehodnocování starých věcí i k ostřejšímu vidění věcí kolem. Ze svého pobytu ve Walesu jsem si odnesl náklonnost ke všemu britskému, víc pochopil polské přátele a na vlastní kůži zažil, co znamená spát v pokojíku pod schody. Jo a pokud máte strach, že mezi tím doma o něco přijdete, tak se nebojte. S nejvyšší pravděpodobností budou ve stejných hospodách vést ty stejný lidi ty stejný řeči jako před tím. Jenom vy budete mít pár dobrých historek navíc.“
PhDr. Vilém Novotný, Ph.D.
vedoucí KVSP
„Tak určitě ;-) Tedy rozhodně ano :-) Vzpomínám-li si na svůj devítiměsíční erasmovský pobyt ve finském Tampere - University of Tampere jako na pozitivní životní milník. Byl spojený s jistými kulturními šoky, jako enormní cena piva nebo podzimní tma. To ale bylo zdaleka vyváženo nejen poznáním nových přátel, míst a kultur (nezapomenutelné jsou například zážitky z nočních trajektů mezi Turku a Stockholmem), zjištěním, že jsem schopen se domluvit s ostatními jiným jazykem, ale především vyklouznutím z pověstného "českého rybníka" - získáním tolik potřebného nadhledu, že u nás máme hodně dobrých věcí, ale také že hodně věcí by šlo zlepšit.“