Vojtěch Krátký na University of Ljubljana
Živijo!
Pokud jsem Vás pomocí mých přesvědčovacích technik implementovaných v článku o prvním ERASMU v Amsterdamu (více ZDE) stále nepřesvědčil k tomu, abyste díky ERASMU zažili nejlepší časy Vašeho života, pokusím se o to znovu, a to pomocí tohoto článku. Článku o nedotčené, vyspělé, úchvatné zemi. Ano, řeč je o Slovinsku a o jeho hlavním městě, Lublani.
Někdo by řekl, že je Slovinsko pouze spojkou při cestě do Chorvatska a že se jedná jen o nějakou balkánskou zemi. Opak je však pravdou. Slovinsko je zdaleka nejrozvinutější zemí bývalé Jugoslávie. Představte si něco mezi Rakouskem a Itálií, přidejte balkánského ducha a dostanete právě tuto nenápadnou, avšak dokonalou zemi.
Ve Slovinsku jsem byl předtím již několikrát, ale nikdy ne v hlavním městě. A proto jsem jel právě sem na letní semestr 2020. Konkrétně jsem vědomosti nabýval na Fakultě sociálních věd Lublaňské Univerzity (Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede). V porovnání s mojí Almou mater to bylo velmi podobné, a to jak kvalitou výuky, tak i vzhledem a vybavením školy. Čerstvé bagety, usmívající se studentky a rychlá wifi byly jen třešničkou tohoto fungujícího organismu. A to nepočítám mého vždy pomáhajícího buddyho, kterého dostane každý, kdo si řekne. Předměty byly dávatelné, tamější profesoři jsou k erasMÁKům obzvláště shovívaví, a to ne kvůli tomu, že jich tam bylo jak máku 😊. Nedají Vám kredity zadarmo, ale zároveň Vás nesedřou z kůže. Prostě zlatá střední cesta zachovávající kvalitní vzdělávání při možnosti užívat si života plnými lublaňskými doušky.
Po přednáškách je třeba dostat se na místo bydliště. V mém případě vyšla kolej, kterou bych zpětně za nic nevyměnil. Pokud máte rádi velký klid při studiu, kolejím se vyhněte obloukem přes Chorvatsko. Pokud jste ale dobrodruh a rádi poznáváte nové lidi a družíte se s nimi, chcete poslouchat muziku 24/7 od Vašich "tichých" španělských sousedů, jste příznivcem international dinner parties, turnajů ve stolním fotbálku, organizování výletů a mnoha dalšího, pak by Vás kolej určitě neměla vykolejit. Co se týče ubytka, bydlí se po dvou, přičemž dva pokoje sdílí jednu kuchyň a koupelnu, což je na vaření špaget s kečupem a ledovou sprchu více než dostačující. To vše se odehrává v příjemném kampusu, kde najdete veškerá možná sportoviště, hřiště či prostor na piknik. Za 190 euro měsíčně (+ 400 éček kauce)! Soukromé ubytování Vás, když dobře hledáte, vyjde dost podobně, neznám ale nikoho, kdo by bydlel víc než za 300 eur.
No a jak se na tu kolej vlastně dostanete? Na kole. Celá Lublaň je prošpikovaná cyklostezkami. Funguje tu systém bicikelj, kdy zaplatíte euro na rok a na kterýkoliv stanici vzdálených cca 300 m od sebe si můžete na hodinu půjčit kolo zcela zdarma (více se můžete dočíst ZDE). Samozřejmě zde existuje i hromadná doprava, ale vzhledem k velikosti Lublaně se rychleji dostane právě na bicyklu.
Krásy Slovinska oceníte
zejména tehdy, kdy budete mít více volného času, čehož je více než dost. Z Lublaně
se za hodinu a půl dostanete autem jak k moři, tak do hor, který jsou fakt
velký (více o přírodě ZDE. Obojí bylo tak impozantní, že jsme to aplikovali každý víkend, někdy i v týdnu.
Nečekejte přeplněné pláže či frontu horalů fotící selfie. Čekejte křišťálově
čistou vodu a dechberoucí vyhlídky. Nicméně i samotná Lublaň přináší jedinečný
zážitek. Brouzdání po Lublani by neměl vynechat nikdo, kdo je příznivcem
pěkných historických center s pohádkovou atmosférou. Nebo muzeí, které
jsou každou první neděli pro každého zdarma.
Možná si říkáte, kde na takovouhle srandu vlastně vzít? Avšak z finančního hlediska si nemusíte dělat velké starosti. Dostanete 420 euro měsíčně, kdy zhruba půlku dáte za ubytko. To, za co dáte zbytek, je na Vás. Na obědech a večeřích dost ušetříte, jelikož zde funguje další dokonalý systém, Boni (více se dočtete ZDE). Obecně se ceny běžných potravin pohybují o něco málo výše než v Praze, ale rozdíl je zanedbatelný (pokud nepočítám pivo za 3 eura).
Ach jo... když tohle píšu, skoro roním slzu nad tím, jak fajn to vlastně bylo a jak chci zpátky. Nabyté studijní vědomosti, poznání nové kultury a destinací, vytvoření mezinárodních přátel, zlepšení angličtiny... zkrátka a jednoduše, ERASMUS pro mě byl a je synonymem pro neopakovatelné a jedinečné zážitky. Vzhledem k tomu, že už s ním mám dvojnásobnou zkušenost, nejedná se o domněnku, ale o fakt. A já bych si z celého srdce přál, abyste na vlastní kůži otestovali, jestli náhodou nekecám. Tuhle zemi si zamilujete, a to nejen kvůli tomu, že se v angličtině Slovinsko píše sLOVEnia. Nenechte se odradit prvotním strachem z neznámého. Odhoďte zábrany, sbalte kufry a pojďte zažít DOBROdružství.
Není letní semetr jako letní semestr - březen vs. květen