Zita Hrušková na Universitat de Barcelona

19.02.2023

V akademickém roce 2021/2022 jsem se rozhodla na jeden semestr vydat na Universitat de Barcelona. Když jsem na začátku září odlétala, tak jsem zatím netušila, že se místo ledna se domu vrátím až v červenci (samozřejmě s výjimkou pár průběžných návštěv). Svůj výjezd jsem si o semestr prodloužila, takže pokud budete přemýšlet nad tím samým a Vaše univerzita to umožní, určitě doporučuji. Nejdříve jsem se tohoto rozhodnutí bála, ale nakonec jsem za něj byla moc vděčná.

Komunikace s UB probíhala poměrně snadně, pracovníci v international office jsou milí a nápomocní. Jediný tip, který bych dala studentům vyjíždějícím na zimní semestr by byl ten, aby si zařídili veškerou dokumentaci potřebnou od barcelonské univerzity před srpnem. V srpnu totiž bývá celá škola zavřena. To platí i ve spoustě jiných institucích ve Španělsku, je třeba si tedy na to dát pozor.

Další aspekt, na který je určitě potřeba si dát pozor, je ubytování. Univerzita oficiálně nenabízí žádné vlastní koleje, ale doporučila nám v úvodním emailu několik zařízení, které je možné využít. Já jsem se ale rozhodla najít si byt vlastní cestou a do Barcelony jsem se vydala týden před začátkem semestru a v tomto týdnu jsem oběhla několik potencionálních pokojů (k tomu jsem převážně používala aplikace Idealista a Badi). Vyžadovalo to hodně úsilí a stresu, ale ve finále jsem si ubytování našla a díky mým spolubydlícím to byl asi ten nejkrásnější element celého mého výjezdu. Musím ale uznat, že jsem v tomto ohledu měla velké štěstí. Nejen, že Barcelona kypří nejrůznějšími podvodníky (především v této oblasti), ale řekla bych, že obecně není jednoduché najít nějaké střídmé ubytování za rozumnou cenu. Určitě tedy doporučuji tuto oblast nepodceňovat a přistupovat k ní s rozmyslem. 

Co se předmětů týče, já jsem měla velkou výhodu, že jsem vyjela ve 4. ročníku svého studia, tudíž jsem měla všechny potřebné předměty splněné a nemusela jsem si nutně nějaké nahrazovat či studovat na dálku. Mohla jsem si tedy vybrat libovolně co jsem chtěla. Škola bohužel nenabízí mnoho anglicky vyučovaných předmětů, které jsou zaměřené na sociologii, takže to určitě není místo pro někoho, kdo hledá předměty, které si bude moci nahradit u nás na FSV. Pokud ale mluvíte španělsky (či ještě lépe, katalánsky), tak to pro vás možná nebude takový problém.

Styl vyučování mi obecně vyhovoval. Jednotlivé předměty jsme měli dvakrát týdně a každá vyučovací hodina trvala 120 minut. Studium tedy bylo poměrně časově náročné, navíc jsme měli poměrně dost úkolů. Na druhou stranu tyto úkoly nebyly moc těžké na zpracování. Navíc téměř všechny mé předměty se skládaly z průběžných semestrálních prací, takže zkouškové potom nebylo zdaleka tak náročné, minimálně v porovnání s mou zkušeností na FSV.

Co mě poměrně zklamalo, byly Erasmus akce. Na těch, které jsem navštívila, bylo obtížné najít nové kamarády a obecně mi charakter těchto akcí nebyl zrovna sympatický. Možná to také bylo vlivem divného meziobdobí po rozvolňování covidem uzavřeného sociálního světa. Já jsem si kamarády našla přímo přes spolužáky, se kterými jsem se setkávala na přednáškách, či přes spolubydlící. Každopádně Barcelona je živé město, takže není nouze o akce nejrůznějšího typu a lidé jsou poměrně otevření a společenští.

Barcelona je rozlohou poměrně malé město, minimálně k počtu lidí, které v něm bydlí. Řekla bych tedy, že není pro každého. Život tam je, i s odpoledními siestami, poměrně rychlý a člověk se může cítit ztracen mezi davy lidí z nejrůznějších částí světa, takže bych toto místo určitě nenazvala "studentským městem". Na druhou stranu nabízí spoustu možností a zajímavých událostí, díky kterým jsem si svůj výjezd nesmírně užila a nikdy bych toto rozhodnutí nevrátila zpátky.

Je poměrně efektivní se po městě přepravovat veřejnou dopravou. Lístek na 3 měsíce pro studenty stojí 80 €. Ráda bych tady ale zmínila prostředek, který jsem já využívala asi nejvíce, a to bylo kolo. Je možnost si ho buď koupit, či půjčit od nějakých nadnárodních společností, nebo přes službu, která je nabízena samotným městem. Tu jsem využila já. Všude po Barceloně jsou rozmístěny takové stanice s červenými "Bicing" koly, které je možné si vypůjčit, využít a zase v další stanici zaparkovat. Tuto službu je možné si pořídit přes Vaše NIE (tamní security number), nebo způsobem, kterým jsem to udělala já, a to přes pas. Musíte se sice dostavit do jejich centrály a tam svůj pas ukázat, ale za mě se to určitě vyplatilo. Můžete si tuto službu zaplatit minimálně na rok dopředu, což stojí 50 €.

Cenově je to město poměrně dostupné. Určitě Vám nevystačí jen stipendium a je potřeba mít nějaký finanční polštář, ale myslím, že Vás nezruinuje. Vyplatí se si vařit doma, ingredience v obchodech (já jsem nejčastěji navštěvovala Lidl nebo Mercadonu) jsou cenově podobné těm v ČR a kvalitou jsou možná i lepší. Jídlo v restauracích se sice prodraží, ale výhoda je ta, že díky velké společenské diverzitě, je možné v Barceloně najít restaurace ze všech koutů světa.

Krom toho, že je Barcelona krásná sama o sobě, je i hezky strategicky umístěna pro ty, kteří rádi cestují a poznávají nová místa. Katalánsko je nádherný region plný skrytých klenotů, ať už je jedná o přírodní památky či menší romantická městečka. Krom toho se často dají sehnat levné letenky do sousedních zemí či na španělské ostrovy. Pokud tedy budete mít energii a prostředky, určitě doporučuji někam vycestovat.

Pokud se rozhodujete, zda se vydat právě na tuto univerzitu, ale je zde něco, co jsem ve svém textu nezmínila, určitě se mě nebojte kontaktovat na Facebooku nebo na emailu zita.hruskova@gmail.com. ☺

Ciao!