Láďa Havrland na Aarhus University

23.01.2019

Letní semestr akademického roku 2017/18 jsem měl díky programu Erasmus+ možnost strávit v končinách Dánského království. Svůj pobyt jsem strávil na Jutlandském poloostrově, ve městě, jež je branou do povodí průlivu Kattagat řeky Ar, největším dánském přístavu - ve městě Aarhus. Aarhus je zároveň druhým největším městem hned po Kodani s téměř třemi sty tisíci obyvateli, z čehož jsou přibližně desetina studenti. Nejen početné studenstvo vytváří v Aarhusu živého ducha. Spolu se smyslem pro kulturu a industriální minulostí nabízí toto město pestrý život na kvalitní úrovni, to vše zabaleno v dánské decentnosti. Rád bych se s vámi podělil o svoji zkušenost, kterou bych shrnul do tří tematických bloků: Dánská kultura, Aarhus Univesity a (pře)žití v Dánsku. 

Dánové jsou milý a otevřený národ. V ulicích je běžný oční kontakt s ostatními kolemjdoucími, což velice přispívá pohodě a duchapřítomnosti. Dánové jsou znalí angličtiny, kterou ovládá naprostá většina populace, a navíc jsou velmi komunikativní. Zejména pokud se jedná o small-talk. Pokud potřebujete poradit, co, kde, jak, proč nebo kudy kam, stačí oslovit první osobu, ta se s vámi zastaví a mile ráda vám pomůže. Dánové mají rádi svoje tempo, zbytečně se nehoní. Během mého pobytu jsem o nich získal představu jako o pomyslných Italech severu. Celková otevřenost a ležérnost s jakou k životu přistupují je zabalena ve smyslu pro decentnost, která je vidět například na architektuře či designu. Ulice s cihlovými domy, v symbióze s moderními geometricky pestrými budovami jsou evergreenem každého Dánského města. V Aarhusu je toho dokonalou ukázkou ulice Nørrbrogade kterou lemuje hlavní kampus Aarhus Univerzity vystavěný ze žlutých cihel oproti areálu fakultních nemocnic z rudo-oranžových cihel. Touto tepnou se směrem na jih dostaneme až k přístavu, kde se rozpíná moderní administrativní budova Dokk 1 a obytný areál inspirovaný tvary ledovců Isbjerget. Dánové mají hluboký smysl pro snoubení tradic a pokroku. Místy poetický vhled máme za sebou, pojďme přejít k faktům ohledně největší místní univerzity.

Aarhus University, neboli AU, je poměrně mladou institucí, která vznikla v roce 1928 a za necelých sto let se dokázala vyšplhat na špičku světových univerzit. V žebříčcích často uzavírá první stovku nejlepších univerzit na světě. Z vlastní zkušenosti mne nejvíce zaujala pestrostí výuky, kterou nabízí a otevřenost vyučujících. Výuka probíhá různě podle velikosti předmětu. Svébytným rysem dánského vzdělávacího systému je však práce ve skupinách, která bude tvořit většinu času z přednášek, seminářů či domácích zadání. Semestrální práce pak mohou být sepisovány v týmech nebo jednotlivě, to už záleží na vyučujícím, případně na domluvě s ním. AU pro všechny výměnné studenty pořádá úvodní týden, během kterého zjistíte vše podstatné a vyřídíte většinu formalit nutných pro pobyt s pomocnou rukou této instituce. Co jsem velice ocenil je "návodnost", se kterou univerzita pomáhá zahraničním studentům se aklimatizovat. Ať jde o neustálé zasílání informací k přijímacímu řízení, organizace registrací pro pobyt. Od pozvání státní správy k vyřízení dokladů do prostor univerzity, po welcome balíček, který obsahuje SIM kartu s dánským telefonním číslem s přednabitým kreditem. Velice dobrá organizovanost však má svou daň z hlediska průběhu řízení. Pokud zvážíme složitost organizačních konstrukcí, ve kterých Dánové fungují a přičteme k tomu poznatek o severských Italech, může se jakékoliv nadstandardní zařizování, které není spjato s výkonným státním aparátem, protáhnout. Čímž se dostáváme otázce: Jak (pře)žít v Dánsku? 

Dánsko je bohatá země, tomu rovněž odpovídají ceny. Nejdražší jsou služby. Při plánování studia v Dánsku je vhodné zvážit své finanční možnosti. Mít vstupní kapitál nebo si zařídit práci. Já jsem využil možnosti, kdy jsem pracoval na dálku jako redaktor jednoho českého internetového magazínu. Možnost je také pracovat na místě, kde stačí vyřídit potřebné papíry na úřadě a můžete vykonávat brigádní práce, přičemž výše platů odpovídá tamějšímu životnímu standardu. Kamarád chodil dělat brigády do skladu, kde měl kolem 100 kr. (350 kč) na hodinu. Na samotné stipendium pro podporu mobility nelze spoléhat, jelikož pokryje zejména náklady na ubytování. S tím je velice nápomocná AU, jelikož upřednostňuje volné pokoje pro zahraniční studenty. Proto je v praxi nutné vzít první nabídku, kterou vám univerzita dá. Zajímavost: Čekací doba na pokoj na koleji pro Dány může být i několik let. Hned po příjezdu doporučuji pořídit velociped. Celé Dánsko má vyvinutou infrastrukturu přizpůsobenou pro cyklisty. Tento větší výdej na začátek odlehčí zátěži, kterou by představovali jízdenky na hromadnou dopravu, ve které, ač jako studenti máte zlevněné jízdné, pořád si za jednu cestu autobusem zaplatíte přibližně 60 kč. Nákup jídla je výhodný v diskontních obchodech jako je Netto, Rema 1000 nebo Lidl. Když Hamlet pravil "Je něco shnilého ve státě Dánském" rozhodně nemyslel potraviny. Jednak jsou Dánské potraviny vysoce kvalitní, a za druhé jsou veškeré potraviny, kterým se blíží datum spotřeby výrazně zlevněny. Nejlepším časem na nákup je hodina dvě před zavřením obchodu, kdy jsou slevy největší. Do nedávna byl v Dánsku populární dumpster diving, který bohužel kvůli problémům na soukromých pozemcích obchodů již není tak dobře dostupný. Obchody začaly své zadní dvory zamykat. Ceny za jídlo v restauraci jsou až čtyřnásobně vyšší než v Česku. Výhodněji se dá najíst ve školní menze. Nicméně pokud chce člověk ušetřit, má čas nebo ho baví vaření je za vodou - doporučuji si obstarat "IKEA boxy" a předpřipravené jídlo si uchovávat v lednici/mrazáku . Co dokáže udělat čáru přes rozpočet je alkohol, kdy čepovaná půl pinta piva (přibližně 0,4l ) může vyjít až na 150 kč. V tomto případě lze využít svůj sociální kapitál, najít si co nejrychleji nějakou partu, nakoupit pivo v diskontech a před párty se sejít u někoho na koleji na rozjezd. Staromódní kuřáky potěší kuřácké bary. Co je z finančního hlediska ještě důležité je fakt, že v Dánsku se platí dánskou korunou. Doporučuju si zjistit, zdali je u vaší banky možné vést účet v této měně. Já jsem si ho otevřel u České spořitelny a měl jsem jej souběžně s tím českým, přičemž jsem pro oba používal jednu platební kartu. Zabráníte tak únikům vašich financí za dodatečné poplatky. Kartu je dobré mít spojenou s Dánským účtem, jelikož s ní zaplatíte naprosto vše, a pokud máte jako student zvolený benefit výběrů v cizině z bankomatů zdarma, máte vyhráno.

Krátkým slovem na závěr bych studium v Dánsku vřele doporučil. Na AU jsem zažil velmi vstřícný a individuální přístup. Univerzita jako taková klade velký důraz na osobní rozvoj a svým studentům se snaží studium udělat co nejpříjemnější (vzpomínám na pingpongové stoly v odhlučněných místnostech uprostřed knihovny). Destinace je sice finančně náročnější, ale dá se na to připravit, pokud si zjistíte dostatek informací a naplánujete si rozpočet. Pokud stále váháte, podrobnější informace najdete na mé veřejné Facebookové stránce, která sloužila jako můj veřejný deník k tomuto pobytu: Chlastat jako Dán

SKÖLL!