Anna Černá na Université Catholique de Louvain, ZS 2019/2020
Nová Lovaň je malé belgické město s asi čtyřiceti tisíci obyvateli, z čehož více jak polovinu tvoří studenti. Vybrala jsem si jej mimo jiné právě proto, že jsem chtěla ušetřit čas i peníze za cestování MHD po městě. Novou Lovaň jsem si představovala jako klidné městečko, ze kterého není problém se do hodiny dostat do Bruselu v případě nudy, potřeby nákupu apod. V určitém smyslu byly moje původní představy naplněny, obecně však musím říct, že realita zcela předčila má očekávání.
Jak ze samotného názvu města vyplývá, jedná se o nové město, nejmladší v Belgii, postavené na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století z důvodu rozepře vlámské a frankofonní části Katolické univerzity v Lovani. Primárním cílem městské infrastruktury je tak uspokojit potřeby studentů a zaměstnanců univerzity. Celé město je vlastně jeden velký univerzitní kampus. A z toho vyplývá specifický duch města, který jsem dosud nikde jinde nepocítila.
V první řadě jsou silnice svedeny do podzemí, z čehož vyplývá, že de facto celé město je ryze pěší. Městská doprava tudíž neexistuje. Není nutné ani kolo. Všude se dostanete do patnácti, maximálně dvaceti minut chůzí. Zároveň tu nechybí kino, divadlo, obchodní centrum, a především obrovské sportovní centrum, které jistě ocení všichni milovníci sportu, mezi něž patřím i já. Za pouhých 30 euro na rok můžete navštěvovat jakékoli sporty chcete. Třeba každý den. Třeba i několikrát denně. V nabídce je více než sto různých sportů, takže si musí vybrat opravdu každý. V ceně je k dispozici i plavecký bazén. Není nutné se nikam zapisovat. Prostě si v rozvrhu najdete danou aktivitu a přijdete. Nemusíte ani chodit pravidelně. Já osobně jsem se snažila sportovat každý den. Kromě zlepšení fyzické kondice a zdraví vám to umožní poznat nové lidi a lépe se integrovat mezi místní studenty.
Podobně jako další univerzitní města v Belgii, i Nová Lovaň zaujme specifickým studentským bydlením a komunitami. Studenti nebydlí v klasických kolejích, ale v takzvaných "kotech", což jsou v podstatě sdílené byty, kde má každý student vlastní pokoj a spolu sdílejí společné prostory jako kuchyň, koupelnu a mnohdy také studovnu. Koty mohou být buď klasické nebo s "projektem", což znamená, že mají určité zaměření. Existuje tak kolej organizující aktivity vztahující se k literatuře, tanci, komiksu i manze, cyklistice, ochraně přírody, zvířat, lidských práv. Dále pohromadě bydlí kruhy studentů sdílící týž studijní obor nebo regionální folklor. Není proto nic zvláštního potkat na ulici studenty ve stejnokrojích. S kruhy studentů souvisí i iniciační rituály nováčků, které v sobě sice nesou jistou kontroverzi, nicméně jsou pastvou pro oko každého antropologa. Je to opravdu jak z nějakého filmu!
Ač obecně Belgie není nejlevnější, na studenty se myslí. Polední jídlo v menze stojí 3,35 euro. Na každém rohu máte také nepříliš drahá bistra s bagetami a různými hotovkami. Pivo, ač výborné, drahé sice je, ale ve studentských podnicích a stáncích koupíte malé pivo (velké se neprodává) za euro. Já osobně jsem bydlela v rezidenci s polopenzí, kde jsem měla každý den snídani a uvařenou teplou večeři, takže jsem si ani vařit nemusela. Přitom jsem platila i s jídlem méně než kamarád, co měl pronajatou miniaturní garsonku. Studentské residence nebo univerzitní koty tedy jednoznačně doporučuju.
Nová Lovaň je připravena také na zahraniční studenty, kterých každoročně hostí tisíce. S angličtinou si sice nejspíš vystačíte, zvlášť když budete bydlet se zahraničními studenty, ale mít nějaké základy francouzštiny nebo se je aspoň pokusit získat v průběhu studia se určitě hodí, protože i řada zahraničních studentů si přijela spíše než angličtinu trénovat francouzštinu. Prostředí Nové Lovaně je pro efektivní výuku francouzštiny jako stvořené. Univerzita zdarma nabízí kurzy od úplných začátečníků po vysoce pokročilé. Dále jeden z mnoha studentských spolků nabízí pravidelné "konverzační stoly", kde si můžete v neformální atmosféře s místními i zahraničními studenty zdokonalovat konverzační dovednosti. Pokud francouzštinu neovládáte, budete mít omezený výběr předmětů, protože většina kurzů není vyučována v angličtině. Jestli ale umíte aspoň trochu francouzsky, vůbec bych se nebála zapsat si i francouzský předmět. Vyučující jsou velmi ochotní a shovívaví k zahraničním studentům. Ke zkoušce můžete mít slovník a slyšela jsem, že i zkoušku z francouzského předmětu je možno skládat v angličtině. Co se týče sociologických a antropologických kurzů, rozhodně je zde mnohem větší nabídka než na UK.
Možná by někoho mohlo zajímat, jak moc je "Katolická univerzita" katolická. Jméno univerzita nese už od svého založení na počátku patnáctého století. Od té doby se samozřejmě mnohé změnilo a v současné době je laická. Ve výběru sociologických a antropologických kurzů nenajdete žádný zaměřený čistě na křesťanství. Na druhé straně město disponuje kostely, které jsou hojně navštěvované. Studenti mohou být součástí komunit mladých věřících, s nimiž mohou sdílet společné bydlení nebo se jen stýkat, navštěvovat různé přednášky a další aktivity. Věřící studenti nebo sociální vědci zajímající se o křesťanské komunity si tedy jistě taky na své přijdou.
Že je Belgie příliš malá? Je to sice pravda, ale má to řadu výhod. I když cestujete přes celou zemi, cesta netrvá celý den jako v jiných větších státech. Do Brugg, Gentu nebo Antverp se dostanete do dvou hodin. Do Amsterdamu jsou to pozemní dopravou tři hodiny, do Paříže nebo Lucemburku čtyři. Výhodou jsou víkendové lístky na vlak za poloviční cenu. Nová Lovaň má svou Erasmus Social Network, která pravidelně organizuje poznávací výlety, stejně jako mezinárodní či belgické večeře a další akce pro zahraniční studenty.
Abych to shrnula, studium v Nové Lovani jednoznačně doporučuji každému, zvlášť pak studentům sympatizujícím s francouzským jazykem. Město vám nabízí nepřeberné množství možností, jak strávit čas na erasmu, ať už se rozhodnete se aktivně zapojit do rušného studentského života, nebo jej pozorovat spíše z povzdáli. Tím, že je město malé, tak se studenti stále - i kdyby jen náhodně - potkávají. Z mého pohledu tak vytvářejí silnější pouta než studenti na pražské UK. Z toho důvodu bych doporučila vyjet na zimní semestr, kdy do školy přichází mnoho nových studentů. Tak nepřijdete ani o iniciační rituály, které opravdu stojí za to vidět. 😊
Studentskou atmosféru vystihuje studenty složená, často zpívaná a velmi oblíbená hymna: https://www.youtube.com/watch?v=NGaDkJLBmYw